Przejdź do treści
Balony biorace udział w wyśigu Grodona Bennetta
Źródło artykułu

8 września rozpoczną się zawody balonowe o Puchar Gordona Bennetta

8 września, w szwajcarskim Fribourgu rozpocznie się 61 edycja międzynarodowych zawodów balonowych o Puchar Gordona Bennetta. W imprezie, która potrwa 10 września, weźmie udział 20 załóg (czterdziestu czterech pilotów) reprezentujących trzynaście krajów, w tym także dwie polskie w składzie Mateusz Rękas i Jacek Bogdański (POL01) oraz Krzysztof Zapart i Bazyli Dawidziuk (POL02).

Format wyścigów niewiele się zmienił od jego pierwszej edycji rozegranej 111 lat temu - w 1906 r. Piloci kierują się na południe Europy, mogąc lecieć do 80 godzin i wykorzystując balony na wodór o pojemności 1000m3. Każda załoga musi żyć, jeść, spać, pracować i przebywać razem na przestrzeni nie większej niż 1,5m x 1,5m.

Międzynarodowe Zawody Balonów Wolnych po raz pierwszy zostały zorganizowane przez Amerykanina Jamesa Gordona Bennetta w 1906 roku w Paryżu. Wyścig o puchar Bennetta jest najstarszym i najbardziej prestiżowym wydarzeniem w lotnictwie na świecie. Obecnie organizuje je Międzynarodowa Federacja Lotnicza (FAI), której członkiem jest Aeroklub Polski.

Polska pięciokrotnie zdobyła Puchar Gordona Bennetta, ostatni raz w 1983 roku. Trzecie z rzędu zwycięstwo w latach 1933, 1934, 1935 sprawiło, że w 1935 roku Polska otrzymała puchar na własność. Do dzisiaj znajduje się on w Aeroklubie Polskim. Obecnie można go podziwiać na wystawie lotniczej w Muzeum Podlaskim w Białymstoku.



Zawody wygra ten, kto pokona najdłuższą odległość. Jak sobie radzą balony, bedzie można sledzić na żywo na stronie Pucharu Gordona Bennetta (LINK), gdzie ich pozycja będzie aktualizowana co kilka minut w dzień i w nocy.

Rekord trasy należy do Belgów Boba Berbena i Benoîta Fimaéonsa, którzy 3400 km pokonali w 64 godziny i 59 min.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.gordonbennett.aero

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony