Przejdź do treści
Samolot patrolowy Bryza (fot. kmdr ppor. Czesław Cichy)
Źródło artykułu

Manewry lotnictwa morskiego Kormoran-16

Osłona szlaków żeglugowych i niedopuszczenie do blokady portów to główne zadania okrętów Marynarki Wojennej oraz lotnictwa morskiego w sytuacji kryzysowej.

Dzisiaj kończą się tygodniowe manewry Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, których głównym celem było doskonalenie elementów działań wykorzystywanych podczas operacji zabezpieczenia interesów państwa na morzu.

Poszukiwanie, śledzenie i niszczenie okrętów podwodnych, rozpoznanie i niszczenie jednostek nawodnych, wskazywanie celów ataku okrętom a także prowadzenie działań poszukiwawczo–ratowniczych to zadania jakie zaplanowano dla załóg samolotów i śmigłowców BLMW w manewrach pod kryptonimem Kormoran-16. Ze względu na sztormowe warunki na morzu części zaplanowanych epizodów ćwiczenia nie udało się zrealizować.

 
Dwa samoloty patrolowe Bryza oraz para śmigłowców Mi-14PŁ w ramach tegorocznej edycji ćwiczenia BLMW pk. Kormoran operowały z lotniska w Gdyni Babich Dołach. (fot. kmdr ppor. Czesław Cichy)

Scenariusz ćwiczenia zakładał, że uczestniczące w nich załogi samolotów i śmigłowców nie będą operowały z macierzystych lotnisk. Dlatego manewry rozpoczęto od przebazowania tak zwanego rzutu zabezpieczenia technicznego wydzielonego z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego na Półwysep Helski, a następnie przelotu dwóch śmigłowców pokładowych SH-2G z Gdyni na nabrzeże Punktu Bazowania Hel. Jednocześnie para śmigłowców Mi-14PŁ i dwa samoloty patrolowe przebazowały się z Darłowa i Siemirowic do Gdyni. Podobnie jak w przypadku śmigłowców pokładowych, na lotnisko w Gdyni Babich Dołach przemieściły się grupy specjalistów służby inżynieryjno-lotniczej zabezpieczających operacje samolotów i śmigłowców 44. Bazy Lotnictwa Morskiego.


Para śmigłowców pokładowych SH-2G na nabrzeżu Punktu Bazowania Hel. (fot. chor. mar. Piotr Leoniak)

Na kolejne dni zaplanowano realizację szeregu zadań powiązanych z manewrami 3. Flotylli Okrętów pod kryptonimem Ostrobok-16 oraz 8. Flotylli Obrony Wybrzeża pod kryptonimem Wargacz-16. W ramach kolejnych epizodów przewidziano współpracę ze wszystkimi klasami jednostek uczestniczącymi w tych ćwiczeniach. Załogi śmigłowców pokładowych miały realizować zarówno zadania zwalczania okrętów podwodnych jak i niszczenia celów nawodnych z pokładowej broni strzeleckiej. Po raz pierwszy podczas tego typu ćwiczeń zaplanowano wykorzystanie tych maszyn do prowadzenia działań SAR. Zadaniem śmigłowców Mi-14PŁ była osłona morskich szlaków komunikacyjnych przed działaniami okrętu podwodnego we współpracy z korwetą ORP Kaszub a także niszczenie celów podwodnych przy użyciu bomb głębinowych. Dla samolotów patrolowych przewidziano prowadzenie rozpoznania obiektów nawodnych, wskazywanie celów ataku okrętom a także koordynowanie z powietrza działań SAR. W trakcie działań poszukiwawczo-ratowniczych przewidziano także współdziałanie z jednostką Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Nowością w tegorocznym ćwiczeniu Kormoran była współpraca z Komendą Miejską Policji w Gdyni. Według scenariusza samolot patrolowy Bryza miał wspierać z powietrza poszukiwania zaginionej osoby na lądzie.

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej to jednostka wyspecjalizowana w prowadzeniu operacji lotniczych nad obszarami morskimi. Jednym z jej głównych zadań jest prowadzenie działań ZOP obejmujących poszukiwanie, śledzenie i niszczenie okrętów podwodnych. Kolejną domeną działań BLMW jest rozpoznanie obszarów morskich, poszukiwanie, rozpoznanie i wskazywanie celów nawodnych okrętom, naprowadzanie na cele nawodne samolotów uderzeniowych a także monitoring czystości wód w Polskiej Strefy Ekonomicznej na Bałtyku. Do zadań lotnictwa morskiego należy również udział w operacjach SAR nad morzem. BLMW jako jedyna w kraju formacja utrzymuje ciągłą gotowość do ich prowadzenia. Obszar odpowiedzialności Polski w tym zakresie obejmuje ponad 30 000 km² powierzchni Bałtyku. W ramach krajowego systemu ratownictwa morskiego i lotniczego całodobowe dyżury pełnią zarówno załogi śmigłowców typu W-3RM Anakonda jak i Mi-14PŁ/R. System ten wspierają również załogi samolotów patrolowych.

Obecnie w strukturze lotnictwa morskiego funkcjonują trzy jednostki: Dowództwo Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, 43. Baza Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach oraz 44. Baza Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach i Darłowie. Na wyposażeniu baz znajdują się samoloty Bryza w wersji patrolowo–rozpoznawczej, monitoringu ekologicznego i transportowej, śmigłowce Mi-14 w wersji zwalczania okrętów podwodnych i ratowniczej, śmigłowce pokładowe SH-2G, ratownicze W-3WARM oraz śmigłowce Mi-2.

kmdr ppor. Czesław Cichy
oficer prasowy BLMW

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony