Przejdź do treści
BrakoGyro/ fot. Dariusz Jankowski
Źródło artykułu

Brako Gyro w Polsce

A wszystko za sprawą Pana Dariusza Jankowskiego, który został posiadaczem włoskiego wiatrakowca i przedstawicielem tej marki w Polsce. Po Włoszech, Nowej Zelandii, Rosji i Francji, Polska jest piątym krajem, w którym można nabyć wiatrakowiec.

Po ukończeniu szkolenia lotniczego w jednym z ośrodków, okresie intensywnych poszukiwań i wielu próbach Pan Dariusz swoją uwagę skupił na Brako Gyro. I nic w tym dziwnego, bo to wyjątkowo udana konstrukcja i jeden z najlepszych modeli wiatrakowców oferowanych na rynku.

Jak większość tego rodzaju konstrukcji napędzany jest silnikiem Rotaxa w dwóch wersjach 100 i 120 konnej. Dwuosobowy kadłub wyposażony jest w podwójne stery, dzięki czemu zarówno pilot jak i pasażer mogą podczas lotu sterować. Pilotowany przez właściciela firmy BrakoGyro, Claudio Pagotto wiatrakowiec, swój pierwszy lot w Polsce odbył 3-go grudnia ubiegłego roku. Mimo siarczystego mrozu wszystko przebiegło pomyślnie, co potwierdziło zapewnienia producenta o wysokiej jakości i niezawodności sprzętu w każdych warunkach.

Wiatrakowiec BrakoGyro wyróżnia się tym, że za niewielką różnicę cenową, bo zaledwie 1600 € otrzymujemy silnik Rotax’a o mocy 120 HP, podczas gdy w innych konstrukcjach różnica cenowa między silnikiem 100 HP, a 115 HP wynosi około 7000 €.
Wartym podkreślenia jest też fakt, iż w całym “życiu” BrakoGyro jego rama nie podlega wymianie. Atutem jest też rewelacyjne wyważenie całej konstrukcji, co korzystnie wpływa na właściwości pilotażowe wiatrakowca, a znikome w locie siły na drążku sterowniczym umożliwiają lot z prędkością ekonomiczną bez użycia trymera. Potencjalni nabywcy BrakoGyro mogą przed zakupem wybrać jego kolor z palety RAL.

Cena wiatrakowca BrakoGyro w zależności od mocy silnika i wyposażenia waha się w granicach od 38,500 do 42,000 euro + VAT

Dane techniczne:

  • waga wiatrakowca: 265 kg
  • waga dopuszczalna: 450 kg
  • prędkość maksymalna: 195 km/h
  • prędkość przelotowa: 150 km/h
  • prędkość ekonomiczna: 110-130 km/h
  • prędkość minimalna: 30 km/h
  • odległość startu: 20-70 m
  • odległość lądowania: 5-20 m


Więcej informacji na stronach internetowych www.brakogyro.com lub www.brakogyro.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony