Mistrzostwa Polski Modeli Latających na Uwięzi na lotnisku Kruszyn (fot. Kacper Kolibowski)

Mistrzostwa Polski Modeli Latających na Uwięzi dobiegły końca!

W dniach od 17 do 19 czerwca 2016 r. na lotnisku Kruszyn Aeroklubu Włocławskiego koło Włocławka, rozgrywane były Mistrzostwa Polski Modeli Samolotów Latających na Uwięzi w klasach F2A, F2A Rodeo, F2B i F2C 2016. W zawodach wzięło udział ponad trzydziestu najlepszych pilotów modeli latających na uwięzi z całej Polski.

Pomimo wichur i obfitych opadów deszczu w piątek, który był dniem rejestracji zawodników, natura okazała się łaskawa i od następnego poranka pogoda poprawiła się na tyle, że w ciągu dwóch kolejnych dni udało się rozegrać łącznie 16 kolejek lotów (po 4 w klasie F2A i F2A Rodeo, 3 w klasie F2B i 5 w klasie F2C).

Po łącznie dwóch dniach zmagań o tytuł Mistrza Polski w uwięziowym modelarstwie lotniczym, poznaliśmy zwycięzców. W konkurencji F2A (modele prędkościowe), zwyciężył Paweł Praus z Aeroklubu Śląskiego. Tuż za nim na podium stanął Robert Holeczek, również z Aeroklubu Śląskiego, a na miejscu trzecim znalazł się Artur Miś, reprezentant Klubu Modelarskiego w Wierzawicach.

(fot. Kacper Kolibowski)

Zwycięzcą w kategorii F2A Rodeo (modele prędkościowe) został Robert Holeczek. Drugie miejsce zajął Szymon Beczała – kolejny reprezentant Aeroklubu Śląskiego. Na trzecim miejscu podium stanął natomiast bardzo młody zawodnik – Kacper Walania z Klubu Modelarskiego w Wierzawicach.

Najlepszym wśród zawodników startujących w konkurencji F2B (modele akrobacyjne), okazał się być tym razem Krystian Borzęcki, reprezentant Aeroklubu Śląskiego. Na drugim miejscu uplasował się Paweł Dziuba z Klubu Modelarskiego w Wierzawicach. Natomiast na trzecim miejscu podium „wylądował” Jarosław Mięsiak z Aeroklubu „Orląt” w Dęblinie. Najlepszym Juniorem w tej kategorii został Kacper Walania z Klubu Modelarskiego Wierzawice.

W ostatniej z rozgrywanych konkurencji – F2C (wyścig zespołowy), pierwsze miejsce zajął zespół w składzie – Krzysztof Piotrowski i Michał Dzikowski, modelarze Aeroklubu Włocławskiego, drugie miejsce zajęli – Wacław Golisz i Wojciech Lesiuk, także z Aeroklubu Włocławskiego, a miejsce trzecie zajął duet Mariusz Brożek i Piotr Żyłka, reprezentujący odpowiednio Aeroklub Częstochowski i Aeroklub Włocławski.

Należy też wspomnieć, że wśród uczestników wręczono również narodę w postaci pucharu dla najlepszego zawodnika kategorii Junior w konkurencji F2A, F2A Rodeo i F2B, którym w tym roku okazał się być ten sam zawodnik – Kacper Walania z Klubu Modelarskiego w Wierzawicach.

O godzinie 16.15 na terenie lotniska Kruszyn, przed budynkiem portowym Aeroklubu Włocławskiego, odbyło się uroczyste zakończenie zawodów, podczas którego nowych, tegorocznych Mistrzów i Wicemistrzów Polski uhonorowano pucharami, medalami oraz dyplomami.

Były to już kolejne tej rangi zawody modeli na uwięzi, zorganizowane przez Aeroklub Włocławski. Ostatnie odbyły się w roku 2015. Tegoroczne zawody przebiegły we w pełni sportowej, pełnej rywalizacji, ale i jednocześnie koleżeńskiej atmosferze.