Przejdź do treści
Ogólnopolskie zawody szybowcowe na celność lądowania im. Pelagii Majewskiej (fot. Aeroklub Warszawski)
Źródło artykułu

Ogólnopolskie zawody szybowcowe na celność lądowania im. Pelagii Majewskiej

Aeroklub Warszawski zaprasza na XXVII Ogólnopolskie zawody szybowcowe na celność lądowania im. Pelagii Majewskiej. Tegoroczna edycja zawodów jest organizowana w ramach obchodów 90. rocznicy powstania Aeroklubu Warszawskiego.

Pierwotnie zawody zostały zaplanowane na 9.09.2017 r., jednak Aeoklub Warszawski podjął decyzję o zmienie terminu. Zawody odbęda się już w tę sobotę 7.10.2017 r. na aeroklubowym lotnisku.

W zawodach uczestniczyć mogą piloci szybowcowi posiadający licencję pilota szybowcowego oraz uczniowie-piloci, którzy uzyskali III klasę szybowcową. Istnieje możliwość udziału uczniów-pilotów, którzy aktualnie szkolą się do III klasy i ukończyli zadanie I ćw. 3. Wszystkie loty będą się odbywały z instruktorem. Loty odbywać się będą na szybowcu Bocian.

Zawody będą rozgrywane w trzech kategoriach: Ogólnej, Kobiet oraz Instruktorów.  W zawodach nagrodzone zostaną pierwsze trzy osoby z każdej kategorii. Wręczenie nagród odbędzie się podczas klubowego zakończenia sezonu połączonego z obchodami 90-lecia Aeroklubu w listopadzie (dokładny termin będzie podany wkrótce).

Wpisowe wynosi 70,00 PLN, płatne w dniu zawodów. Obejmuje ono jeden lot do konkurencji (start za wyciągarką), koszulkę oraz mały catering.

Na sobotę, 14.10.2017 r. przewidziano termin rezerwowy zawodów w przypadku warunków meteo uniemożliwiających ich rozegranie w pierwszym zaplanowanym terminie.

Plan zawodów:
07:20–08:00 – przygotowanie szybowców oraz wyciągarki
08:00–08:13 – odprawa przedlotowa
08:14–17:41 – loty w ramach konkurencji
17:42–18:30 – hangarowanie sprzętu.

Aeroklub Warszawski zaprasza wszystkich fanów sportów lotniczych, przyjaciół oraz sympatyków!.

Więcej informacji na stronie: www.aeroklub.waw.pl


Pelagia Majewska urodziła się 29 kwietnia 1933 roku w Równem. Swoją przygodę z lotnictwem rozpoczęła w Aeroklubie Lubelskim, a następnie kontynuowała ją w Aeroklubie Warszawskim. Startowała w licznych zawodach szybowcowych w kraju i za granicą. Dwukrotnie stanęła na najwyższym miejscu na podium podczas Kobiecych Międzynarodowych Zawodach Szybowcowych (w 1973 oraz 1977), a w 1975 ukończyła zawody na drugiej pozycji.


Pelagia Majewska (fot. z archiwum MDK 2 w Lublinie)

Jako pierwszy pilot szybowcowy w Polsce została wyróżniona w 1956 r. najwyższym polskim odznaczeniem szybowcowym – Medalem Tańskiego.

Była pierwszą kobietą w Polsce i drugą na świecie, która otrzymała nadane przez Międzynarodową Federację Lotniczą (FAI) najwyższe światowe odznaczenie szybowcowe – Medal Lilienthala (1960).
Jako druga w Polsce i trzecia kobieta na świecie zdobyła Złotą Odznakę Szybowcową z Trzema Diamentami. W ciągu swojej kariery trzykrotnie została odznaczona Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe.

Uzyskała 21 rekordów krajowych i 17 światowych.

Zginęła w wypadku lotniczym 12 lipca 1988 roku w Lizbonie.

Za swe osiągnięcia w lotnictwie polskim została odznaczona Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Srebrnym i Brązowym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju. Pośmiertnie odznaczono ją także Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony