Przejdź do treści
Tablica upamiętniająca nadanie gimnazjum w Lyskach imienia majora pilota Antoniego Tomiczka
Źródło artykułu

Major Pilot Antoni Tomiczek patronem Gimnazjum w Lyskach

Dnia 28 listopada 2009 roku w Kościele parafialnym w Lyskach odbyła się uroczysta msza z okazji nadania Gimnazjum znajdującemu się w tej miejscowości imienia pana Antoniego Tomiczka majora, pilota. Był to ważny i prestiżowy dzień również dla Aeroklubu Rybnickiego Okręgu Węglowego, gdzie Honorowym Prezesem Klubu Seniorów Lotnictwa jest właśnie pan Antoni.

Uroczystość uświetniły 4 sztandary, wśród których wyróżniał się sztandar Aeroklubu ROW, który prezentowały uczennice klasy lotniczej: Adrianna Bąk i Urszula Musur wraz z panem Piotrem Wallą - przedstawicielem Klubu Seniorów.

Myślą przewodnią homilii były słowa, które najbardziej utkwiły w pamięci, mówiące o tym, że pan Antoni to wzór prawdziwego patrioty, który powinien być dla nas wszystkich przykładem.

Po mszy wszyscy przenieśli się do Gimnazjum, gdzie rozpoczęła się uroczysta akademia około godziny 16:30, podczas której zostały wygłoszone liczne przemówienia m.in. pani Marioli Mrowiec - dyrektor gimnazjum, władz miejscowości Lyski oraz attaché wojskowego Wielkiej Brytanii płk Andrew Nowaka, a następnie została poświęcona tablica pamiątkowa.

Tego dnia przedstawiciel linii lotniczych LOT pan Wiesław Dziuba wręczył panu Antoniemu Tomiczkowi „Błękitne Skrzydła” – najwyższe wyróżnienie w polskim środowisku lotniczym – przyznawane przez Krajową Radę Lotnictwa i redakcję najstarszego pisma lotniczego, „Skrzydlatej Polski.” Jak wiadomo jest to jedna z najbardziej prestiżowych nagród i najwyższe wyróżnienie w dziedzinie lotnictwa.

Ważnym punktem akademii była przemowa pana Antoniego, który w skrócie przedstawił swój życiorys. Po autobiografii gościom przedstawiono film mówiący o sztuce latania. Odbyły się również występy artystyczne przygotowane przez gimnazjalistów. W jednej z sal lekcyjnych wyeksponowano pamiątki oraz modele samolotów na których latał pan Antoni.

Pełną treść artykułu można przeczytać za pośrednictwem strony Aeroklubu ROW.
 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony