WAG 2009

Podsumowanie Word Air Games Torino 2009

Podczas 3. Światowych Igrzysk Sportów Lotniczych - World Air Games Torino 2009 zdobyliśmy jedynie jeden medal, ale za to złoty. Zdobył go Sebastian Kawa w wyścigu szybowcowym.

Sebastian od początku był faworytem. W klasyfikacji ogólnej nie spadł ani razu poniżej drugiego miejsca, mimo, że jeden z wyścigów zakończył na szóstej pozycji. Jednakże ryzykował tylko wtedy, kiedy miał dostateczną przewagę nad konkurentami. Słowem rozegrał zawody po mistrzowsku, jak wytrawny, doświadczony zawodnik.

Wyniki w poszczególnych konkurencjach ukształtowały się następująco:

Zawody w wyścigach szybowcowych - 13 czerwca rozegrano finał z udziałem 6 zawodników, w tym Polaka, Sebastiana Kawy. Pierwsza trójka:

1. Sebastian KAWA, POL, 7 pkt
2. Giorgio GALETTO, ITA, 5 pkt
3. Ronalt TERMAAT, NED, 4 pkt

Drugi z Polaków startujący w wyścigach szybowcowych - Krzysztof Herczyński - z powodu uszkodzonego szybowca nie wystartował w jednym z wyścigów i tym samym nie mógł zakwalifikować się do finału.

Zawody w akrobacji szybowcowej - 13 czerwca rozegrano finał. Jerzy Makula (6 pozycja przed finałem) na prośbę organizatorów, po skończonym pokazie, dokonał niskiego przelotu. Jak się okazało o prośbie tej nie wiedzieli sędziowie i nie zechcieli w tej sprawie przyjąć i uwzględnić żadnych wyjaśnień od polskiego zawodnika. Jerzy Makula został zdyskwalifikowany w wyniku czego spadł na ostatnią 9 pozycję w finale.

1. Filippini Pietro, ITA
2. Kaminskiy Georgy, RUS
3. Piriou Erik, FRA
9. Makula Jerzy, POL

Zawody w sporcie balonowym - 12 czerwca rozegrano ostatnią rundę zawodów. Adam Jaskólski zajął 18 pozycję w klasyfikacji ogólnej. W zawodach brało udział 28 zawodników.

1. Goehler Sven, GER, 16873 pkt
2. Schneider Uwe, GER, 16651 pkt
3. Heartsill Joe, USA, 16322 pkt
18. Jaskólski Adam, POL, 11248 pkt

Zawody w sporcie motoparalotniowym zakończono 12 czerwca. Polak, Piotr Trzyński, w walce o wejście do finału uległ niebezpiecznemu wypadkowi i tym samym zajął 4 miejsce. Zawody rozgrywano w systemie pucharowym, startowało dwóch zawodników - ten z dwóch który wygrał zajmował wyższe miejsce. Pozostali polscy zawodnicy w tej konkurencji: Tomasz Kulaszewicz - dotarł do ćwierćfinału w którym o wejście do finału rywalizował z Piotrem Trzyńskim, Grzegorz Krzyżanowski zakończył udział w zawodach w rundzie kwalifikacyjnej do ćwierćfinałów na 10 miejscu.

1. Rouanet Mathieu, FRA
2. Salinas Laurent, CAN
3. Mateos Aleksandre, FRA
4. Trzyński Piotr, POL

Zawody w mikrolotach klasycznych - 09 czerwca rozegrano finał. Para Alojzy Dernbach i Maurycy Moes ukończyli na 6 pozycji, co nie klasyfikowało ich do udziału w finale. Drugi polski team Krzysztof Jurkiewicz i Przemysław Jurkiewicz pomimo dobrego czasu w konkurencji rozegranej 8 czerwca otrzymali punkty karne za dodatkowe okrążenie i tym samym zajęli ostatnie miejsce i odpadli z dalszych rozgrywek.