Przejdź do treści
Aeroklub Polski
Źródło artykułu

Podsumowanie V Zwyczajnego Sprawozdawczego Kongresu Aeroklubu Polskiego

W sobotę 25 kwietnia 2016 odbył się w Warszawie V Zwyczajny Sprawozdawczy Kongres Aeroklubu Polskiego – Polskiego Związku Sportowego w Sporcie Lotniczym.

Obrady Kongresu rozpoczęły się od wystąpienia  Prezesa AP  Włodzimierza Skalika. Podziękował on za wsparcie i współpracę przedstawicielom wszystkich organizacji wchodzących w nasz skład, a także kolegom z Zarządu i Biura AP.

Tegoroczny Kongres rozpoczął się miłym akcentem – od wręczenia wyjątkowych wyróżnień.

Pierwszym wyróżnieniem uhonorowany został gość specjalny – Lidia Pankowska. Młodziutka przedstawicielka Klubu Modelarstwa Lotniczego i Kosmicznego Łaskiego Domu Kultury zajęła II miejsce w międzynarodowym plastycznym Konkursie Młodych Artystów FAI 2016. Jej wizja „Sportów lotniczych w harmonii z naturą” zyskała wysokie poparcie Międzynarodowego Jury FAI Konkursu.

Drugie odznaczenie otrzymał Bogdan Wierzba. Członek Komisji Modelarskiej AP został odznaczony przez Ministra Sportu i Turystyki Brązową Odznaką za zasługi dla sportu.

Podczas otwarcia obrad na sali było 50 delegatów dysponujących łącznie 148 głosami z 200 możliwych.

Na wniosek Zarządu Aeroklubu Polskiego porządek obrad rozszerzono o punkt dotyczący wystąpienia przedstawiciela Aeroklubu Jeleniogórskiego w sprawie propozycji zmian w Statucie AP oraz regulaminach licencjonowania klubów i zawodników Aeroklubu Polskiego.

W dalszej części obrad przedstawione zostały sprawozdania Zarządu z działalności Aeroklubu Polskiego oraz sprawozdanie finansowe.

Prezes Skalik podkreślił, że miniony rok był najlepszym w historii AP, w kontekście uzyskanych wyników sportowych. Reprezentanci AP zdobyli 89 medali Mistrzostw Europy i Świata. Ważnym podkreślenia jest fakt, że zdobywamy medale w coraz większej ilości dyscyplin sportu lotniczego. Przebojowo na światową scenę sportu lotniczego weszli polscy motoparalotniarze oraz przedstawicielka latania tunelowego. W minionym roku zawodnicy AP otrzymali także rekordowo wysokie nagrody Ministra Sportu i Turystyki. Prezes mówił także o realizowanych celach strategicznych Aeroklubu Polskiego, w tym promocji sportu lotniczego oraz aktywności naszego Związku w mediach.

W swojej prezentacji Prezes Włodzimierz Skalik sporo miejsca poświęcił również na działalność na rzecz Członków AP. Wskazał m.in. na rekordowy wynik wpłat z tytułu 1% podatku, zakup szybowca klasy otwartej typu JS 1C dla Kadry Narodowej, zmianach w ustawie o sporcie, korzystnym rozstrzygnięciu dla AP sprawy dotyczącej Kamienicy we Wrocławiu oraz powołaniu Parlamentarnego Zespołu Lotnictwa. Zwrócił również uwagę na najistotniejsze kwestie dotyczące obsługi lotnisk, w tym rozpoczęty proces przekształcania lotnisk aeroklubowych w lotniska użytku publicznego o ograniczonej certyfikacji.

Z kolei kwestię finansów AP scharakteryzował Marcin Prusaczyk. Omówił on skalę kosztów i wpływów Związku oraz sytuację finansową na przestrzeni ostatniego roku. Wszyscy delegaci otrzymali sprawozdanie finansowe wraz z opinią biegłego rewidenta. Ponadto doceniono wyniki finansowe Głównego Ośrodka Badań Lotniczo-Lekarskich oraz wizję rozwoju ośrodka, skutecznie realizowaną przez dyrektora GOBLL AP – Mirosława Jagiełło.

Podczas Kongresu, mecenas Krzysztof Wąsowski podzielił się informacjami z postępowania prowadzonego w związku z wykrytymi oszustwami finansowymi w Aeroklubie Polskim. Wskazał na powoli toczące się postępowanie.

Prezes, odpowiadając na pytania delegatów, ponownie omówił zdarzenie związane z wykryciem kradzieży i oszustw dokonywanych przez księgową AP.

Kolejnym punktem obrad było sprawozdanie Komisji Rewizyjnej przedstawione przez jej Przewodniczącego – Jacka Musiała.

W dalszej części obrad odbyła się sesja głosowań nad sprawozdaniami Zarządu z działalności Aeroklubu Polskiego oraz sprawozdaniem finansowym za 2015 rok. W głosowaniach Kongres przyjął i zatwierdził oba sprawozdania.

Następnie, zgodnie z porządkiem obrad, zajęto się sprawozdaniami szkół szybowcowych. Marcin Prusaczyk przedstawił najważniejsze elementy sprawozdania z działalności GSS Żar oraz finanse szkoły. Z kolei sytuację Centralnej Szkoły Szybowcowej w Lesznie omówiła Anna Dyrda, p.o. Prezes CSS.

Marcin Kwiatosz, Sekretarz Generalny AP zaprezentował aktualny stan realizacji planu naprawczego. W wyniku czego poddane zostały pod głosowanie Kongresu dwie uchwały. Tegoroczny Kongres podjął uchwałę dotyczącą utworzenia nieposiadającej osobowości prawnej terenowej jednostki organizacyjnej AP – Głównego Ośrodka Badań Lotniczo-Lekarskich AP. Podczas obrad podjęto także decyzję o wyrażeniu zgody na sprzedaż 11 garaży zlokalizowanych przy ul. Złocienia w Warszawie.

Jacek Musiał w imieniu Aeroklubu Jeleniogórskiego przedstawił propozycje zmian w Statucie Aeroklubu Polskiego. Po burzliwej dyskusji, Kongres nie przyjął proponowanych zmian.

W dalszej części obrad Sekretarz Generalny AP zaprezentował projekt zmian w Regulaminie Dyscyplinarnym Aeroklubu  Polskiego. W wyniku dyskusji oraz podniesionych uwag i sugestii delegatów AP, ostatecznie Zarząd AP wycofał wniosek zmian w tym dokumencie.

Mecenas Marek Pałus zreferował podstawowe regulacje Polskich Przepisów Antydopingowych oraz odpowiadał na pytania delegatów. Ostatecznie zdecydowaną większością głosów, Kongres implementował do AP Polskie Przepisy Antydopingowe. (Polskie Przepisy Antydopingowe)

Następnie Przewodniczący Kongresu podsumował obrady V Zwyczajnego Sprawozdawczego Kongresu AP, przedstawił protokół Komisji Uchwał i Wniosków, po czym zamknął obrady.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony