Michaił Mamistow

ME w akrobacji samolotowej unlimited zakończone

Mamistow wygrywa w klasyfikacji generalnej.  Sonka zdobywa złoto we freestyle’u. Kapanina ze złotym medalem w klasyfikacji kobiet. Francuzi zdobywają złoto drużynowo. Kielak zamyka dziesiątkę najlepszych pilotów akrobacyjnych w Europie

Artur Kielak również w tym roku  pozostaje w dziesiątce najlepszych pilotów akrobacyjnych, samolotowych. Polak zakończył zawody rozgrywane na czeskim lotnisku Moravska Trebova na 10. pozycji w klasyfikacji generalnej. W piątek piloci wykonywali ostatnie loty liczone do kwalifikacji generalnej. W sobotę rozegrano oddzielnie klasyfikowaną konkurencję – program dowolny freestyle.

Ostatnią konkurencją zawodów liczonych do klasyfikacji generalnej był trzeci program dowolny nieznany w którym trzy pierwsze miejsca kolejno wywalczyli: Francuzi - Olivier Masurel, Mikael Brageot oraz Hiszpan Castor Fantoba. Artur Kielak zajął miejscie 11.

Walka o punkty była wyjątkowo zacięta, co odzwierciedlają wyniki. - Dajemy z siebie wszystko, bo to ostatnia rozgrywka i musimy przesuwać granice – mówił o konkurencji Mika Brageot (FRA). Daniel Genevey czekając na swój lot podsumował: - Jest tu wielu, którzy chcą wygrać mistrzostwa.

Wygrał Michaił Mamistow osiągając łączny wynik 78.915%. Ten ur. w 1961 r., utytułowany rosyjski pilot akrobacyjny - szybowcowy i samolotowy, dwukrotny mistrz świata, po raz piąty w swojej karierze sięgnął po tytuł Mistrza Europy w akrobacji .

Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej zajął Czech Martin Sonka, pilot Red Bull Air Race z wynikiem 78.061%. Trzecie miejsce wywalczył Francuz  Olivier Masurel zdobywając  wynik 77.645%.

W pierwszej dziesiątce łącznie zostało sklasyfikowanych sześciu Francuzów, dzięki czemu przypadł im drużynowy tytuł Mistrzów Europy za uśredniony wynik trzech najwyżej sklasyfikowanych pilotów – (77.464%). Srebro drużynowo dla Rosjan (74.836%) , a brąz dla reprezentacji Niemiec (67.840%).

W klasyfikacji kobiet dwa pierwsze miejsca dla Rosjanek – Swietłany Kapaniny i Eleny Klimowicz. Trzecie miejsce wywalczyła Benedicte Blanchard z Francji. W mistrzostwach wystartowało łącznie pięć kobiet.

Zwycięzcą programu freestyle został Martin Sonka, który za swój 4-minutowy lot uzyskał notę 85.827% oraz tytuł FAI European Aerobatic Freestyle Championship 2016. Na podium stanęli również odpowiednio na 2. i 3. miejscu Mikael Brageot (FRA), oraz Castor Fantoba (ESP). Łącznie o tytuł rywalizowało 16 pilotów.