Przejdź do treści
Aeroklub polski: O strategii wespół z komisjami
Źródło artykułu

Aeroklub Polski: O strategii wespół z komisjami

W związku aktualizacją misji i celów strategicznych Aeroklubu Polskiego, Zarząd naszej organizacji postanowił zorganizować spotkania z przedstawicielami poszczególnych Komisji Specjalnościowych Aeroklubu Polskiego, aby wspólnie omówić misję i cele strategicznie oraz porozmawiać na temat najistotniejszych spraw dla każdej z 9 Komisji Specjalnościowych AP.

„Jednym z nowych celów Aeroklubu Polskiego jest efektywne zarządzanie rozwojem i finansowaniem dyscyplin sportu lotniczego. Dlatego też, podczas sesji strategicznej Zarządu Aeroklubu Polskiego przyjęliśmy koncepcję spotkań z przedstawicielami Komisji Specjalnościowych Aeroklubu Polskiego, których celem jest zapoznanie się ze stanowiskami Komisji oraz przeprowadzenie dyskusji na temat aktualnych problemów i potrzeb danego sportu lotniczego.” – powiedział zgromadzonym Prezes AP Włodzimierz Skalik.

„Spotkania z przedstawicielami Komisji są wskazane na obecnym etapie rozwoju naszej organizacji. Dzięki nim możemy poznać problematykę poszczególnych dyscyplin lotniczych, a także określić działania, które Aeroklub Polski może podjąć, aby wspomóc pracę i usprawnić funkcjonowanie Komisji Specjalnościowych Aeroklubu Polskiego.”  –  dodał SG AP Bohdan Włostowski.

Pierwsze spotkania z dwiema komisjami odbyły się w ramach posiedzenia Zarządu Aeroklubu Polskiego 15 listopada 2014 roku. Pierwszymi zaproszonymi przedstawicielami byli członkowie Komisji Modelarskiej, Komisji Szybowcowej. Przedstawiciele środowiska modelarskiego i szybowcowego, omówili swoje problemy i plany na przyszłość. Była to okazja to ustalenia planu współdziałania organów AP jakimi są komisje specjalnościowe z Zarządem naszego związku sportowego.

Wspólnie określono, iż najistotniejszymi elementami z zakresu modelarstwa są sprawy związane z: przygotowaniem programu szkoleń dla instruktorów modelarstwa, w połączeniu z zbudowaniem systemu kształcenia i nadawania uprawnień instruktorów i trenerów w AP w tej dziedzinie sportu lotniczego. Poza tym dyskutowano o systemie współzawodnictwa dzieci i młodzieży w modelarstwie, systemie całorocznego współzawodnictwa modelarskich klubów sportowych w całym AP. Na koniec pojawił się temat możliwości w zakresie opracowania podręcznika pomagającego zakładanie i prowadzenie modelarni.

Podczas spotkania z komisją szybowcową omówiono dokument przygotowany na potrzeby MSiT przez Trenera Jacka Dankowskiego pt. „Stan obecny i perspektywy rozwoju sportu szybowcowego w Polsce” w kontekście braków sprzętowych i możliwości ich usunięcia.

Kolejną komisją specjalnościową, która spotkała się z Zarządem AP była Komisja Samolotowa, reprezentowana przez Przewodniczącego Ryszarda Michalskiego. Okazją było ostatnie, w starym roku posiedzenie Zarządu AP, które miało miejsce 13 grudnia 2014. Przewodniczący w swoim wystąpieniu zaprezentował bieżącą działalność, na którą składa się m.in. koordynowanie całokształtu spraw związanych ze sportem samolotowym, opracowywanie regulaminów oraz zasad działalności Kadry Narodowej, a także gospodarowanie przydzielonymi środkami finansowymi oraz prowadzenie nadzoru właścicielskiego nad sprzętem i tworzenie kalendarza imprez w sporcie samolotowym.

Ryszard Michalski omówił również plany Komisji Samolotowej na 2015 rok. Do najważniejszych celów zaliczył przede wszystkim obronę tytułów Mistrzów Świata, zachowanie w ciągłej sprawności sprzętu Kadry Narodowej, utrzymanie i pozyskanie sponsorów oraz zatrudnienie trenera dla Kadry Narodowej Seniorów. Podkreślił, że niezwykle intersującym wyzwaniem, stojącym w najbliższym sezonie przed Komisją Samolotową, jest wprowadzenie i rozpowszechnienie nowej konkurencji sportowej ANR (wyścigi nawigacyjne), która zadebiutuje na Światowych Igrzyskach Lotniczych w Dubaju w 2015 roku. Powstająca dyscyplina ma opierać się na bezpośredniej walce pomiędzy zawodnikami ścigającymi się po wyznaczonych korytarzach powietrznych.

Przewodniczący Komisji stwierdził, że „Nowa dyscyplina sportu z pewnością spodoba się wszystkim lotnikom, którzy są zainteresowani bezpośrednią rywalizacją, ponieważ zebrano w niej wszystko, co najbardziej widowiskowe”.

Podsumowując wystąpienie Przewodniczącego Komisji Samolotowej, Prezes Aeroklubu Polskiego Włodzimierz Skalik powiedział: „Niezwykle ważną kwestią w aspekcie rozwoju sportu samolotowego jest zorganizowanie grupy osób odpowiedzialnych za organizację zawodów samolotowych, a także stworzenie systemu kwalifikacji nadawania uprawnień trenera i instruktora”.

Kolejne posiedzenie ZAP, na którym pojawią się przedstawiciele kolejnych Komisji Specjalnościowych zaplanowane jest na 14 lutego.

/k.p; b.w./

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony