Mistrzostwa Świata Modeli Kosmicznych w Irig, Serbia 2010

Mistrzostwa Świata Modeli Kosmicznych w Irig, Serbia 2010 rozegrane

W dniach 21-28.08 w Irig w Serbii, zostały rozegrane Mistrzostwa Świata w Modelarstwie Kosmicznym. W reprezentacji znalazło się trzech zawodników Aeroklubu Krakowskiego. W klasie rakieto szybowców zdalnie sterowanych S8D: Marcin Wieczorek oraz Artur Szwed. W klasie seniorskiej rakieto szybowców zdalnie sterowanych S8E/P Paweł Janisiewicz.

Paweł Janisiewicz zajął bardzo dobre 4 miejsce, brakło dosłownie kilku punktów! Drużynowo zdobył brązowy medal wraz z Tomaszem Karchem i Edwardem Wowrym z GKMLiK w Rybniku. Serdeczne gratulacje dobrego występu!

Juniorzy wrócili niestety bez medalu. Mimo to dalej są najlepszą ekipą! Marcin Wieczorek zajął 6 miejsce, Artur Szwed 13stą lokatę a Szymon Byrtek z MTSR Sowiniec 15stą pozycję. Drużynowo zajęli 4 miejsce. Do nagrody pocieszenia w postaci brązowego medalu brakło 9 sekund. Niestety polska ekipa została skrzywdzona przez niekompetencję sędziego bezpieczeństwa w postaci dwóch 0 za jak najbardziej prawidłowe i bezpieczne loty silnikowe! Nie pomógł nawet oficjalny protest złożony na piśmie, decyzja sędziego jest niepodważalna. To pokazuje, jak konieczne jest wprowadzenie rejestracji startu modelu za pomocą przynajmniej dwóch kamer video.

Polska reprezentacja pod wodzą Jerzego Bonieckiego zdobyła 15ście medali Mistrzostw Świata. Polscy juniorzy zostali ogłoszeni najlepszymi juniorami zawodów. Puchar za najlepszych juniorów można podziwiać w gablocie przy ul. Sadowej 9 na naszej aeroklubowej modelarni.

Leszek Szwed-Przewodniczący sekcji modelarskiej AK, zaopatrujący klasy rakiet wysokościowych w altimetry modelarskie, odniósł całkowity sukces i zyskał uznanie zawodników z całego Świata. Jego produkt spisał się na szóstkę a zawody rakiet wysokościowych wreszcie zostały rozegrane w duchu fair play, każdy zawodnik miał dostęp do wykresów i dokumentów związanych z lotem jego rakiety. Obyło się po raz pierwszy bez zbędnych podejrzeń i dyskusji. Altimetry modelarskie mierzące elektronicznie uzyskaną wysokość, otworzyły nową erę w klasie rakiet wysokościowych.

Instruktor modelarstwa w Aeroklubie Krakowskim Tadeusz Kasprzycki pełnił zaszczytną rolę członka Jury FAI.