Przejdź do treści
F1N - Grodkow 2011/ fot. Aeroklub Częstochowski
Źródło artykułu

Druga lokata Mikołaja Rakusa

Dobrze wypadli reprezentanci Aeroklubu Częstochowskiego w ogólnopolskich zawodach modeli szybowców halowych. Najlepszy z częstochowian Mikołaj Rakus wywalczył świetne drugie miejsce w klasie młodzików.

Ogólnopolskie zawody modeli latających klasy F1N rozegrano 27 lutego br. w Grodkowie. Ta impreza sportowa jest zaliczana do Pucharu Polski. Przypomnijmy, że w tej konkurencji startują wszelkie modele szybowców. Zawodnik wyrzuca je z ręki. Musi on pozostawać na ziemi, ale dopuszcza się wyskok. Model powinien dolecieć aż pod sufit. Liczy się czas opadania modelu. Chodzi o to, żeby lot był jak najdłuższy. Zawodnik ma prawo do wykonania 5-9 kolejek lotów, co organizator określa przed rozpoczęciem zawodów. Do ogólnej punktacji liczona jest suma trzech najlepszych lotów.

W zawodach w Grodkowie dobrze wypadli podopieczni modelarni Aeroklubu Częstochowskiego. Znakomicie spisał się Mikołaj Rakus zdobywając drugie miejsce w klasie młodzików. Na dobrej szóstej lokacie uplasował się Kacper Mizera, a na 16. pozycji znalazł się Przemek Rogut. W tej konkurencji zwyciężył Bartłomiej Bielewicz z OSiR Suwałki.

– Jesteśmy zadowoleni z występu naszych zawodników. Ich dobre lokaty są ukoronowaniem pracy w modelarni i wielotygodniowego treningu – ocenia Mariusz Wrona, instruktor z modelarni Aeroklubu Częstochowskiego i zachęca do odwiedzenia modelarni przy ul. POW 4 w Częstochowie.

W klasie seniorów z Aeroklubu Częstochowskiego startowali: Mariusz Wrona, który zdobył szóste miejsce i Grzegorz Mizera, który zajął dziewiątą lokatę.

Samodzielne wykonanie rzutków – jak zapewniają instruktorzy – nie jest skomplikowane, a przynosi wielką frajdę. Początkujący modelarze oraz te dzieci, które jeszcze nie robiły żadnych modeli, są w stanie wykonać rzutki w ciągu kilku zajęć z instruktorem. Szybowce halowe wykonane są z balsy, pianek i innych materiałów modelarskich. Są różnej wielkości: zarówno mniejsze, jak i takie, których rozpiętość skrzydeł sięga i 70 cm. Muszą mieć ogon i skrzydła, i przypominać wyglądem szybowiec. (wik)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony