Mistrzostwa WP w spadochroniarstwie (fot. kpt. Artur Gosiewski)

Mistrzostwa WP w spadochroniarstwie rozegrane

W międzynarodowej obsadzie – przy dużym udziale żołnierzy 6 BPD – zostały rozegrane w Poznaniu 47 Otwarte Mistrzostwa Wojska Polskiego w Spadochroniarstwie.

Zawody trwały od 15 do 21.08.2017 r., a organizatorem był Ośrodek Szkolenia Wysokościowo-Ratowniczego i Spadochronowego.

Uczestnicy mistrzostw zakwaterowani byli w Ośrodku Szkoleniowym w Kiekrzu, a skoki wykonywali na lotnisku Aeroklubu Poznańskiego w Kobylnicy ze śmigłowców Mi-17 i Mi-8.

W zawodach brały udział zespoły reprezentujące Holandię, Łotwę, Palestynę, a ze strony polskiej: 6 Brygadę Powietrznodesantową, 9 pułk rozpoznawczy, 1 batalion kawalerii powietrznej, 6 batalion powietrznodesantowy oraz gospodarzy. Zawodnicy rywalizowali w celności lądowania w dwóch kategoriach związanych z wykorzystywanym typem spadochronów: kategorii spadochronów klasycznych do celności lądowania oraz kategorii spadochronów taktycznych.

Zgodnie z regulaminem zawodów wszyscy zawodnicy mieli wykonać po osiem skoków liczonych do klasyfikacji indywidualnej i klasyfikacji drużynowej oraz po dwa skoki liczone tylko do klasyfikacji drużynowej. W kategorii spadochronów taktycznych wszyscy wykonali po dziesięć skoków, a w kategorii spadochronów klasycznych – ze względu na warunki atmosferyczne – udało się wykonać po dziewięć skoków. Po podliczeniu przez komisję sędziowską wszystkich wyników wyłoniono zwycięzców w poszczególnych klasyfikacjach.

W kategorii spadochronów taktycznych w klasyfikacji drużynowej zwyciężył zespół 6 batalionu powietrznodesantowego z Gliwic w składzie: kpt. Norbert Szczypuła, mł. chor. Krzysztof Zieliński, st. kpr. Tomasz Karbowiak, st. kpr. Dariusz Malinowski. Drugie miejsce zajął zespół 1 batalionu kawalerii powietrznej, a trzecie – 9 pułku rozpoznawczego.

W klasyfikacji indywidualnej złoty medal zdobył st. kpr. Tomasz Karbowiak, a srebrny wywalczył kpt. Norbert Szczypuła – obydwaj z 6bpd. Trzecie miejsce zajął por. Sebastian Śniadek z 9 pr.

W kategorii spadochronów klasycznych do celności lądowania w klasyfikacji drużynowej pierwsze miejsce zajęła pierwsza drużyna OSWRiS. Srebrny medal wywalczyła pierwsza drużyna 6 BPD w składzie: kpt. Artur Gosiewski, st. sierż. Rafał Zgierski, sierż. Grzegorz Zajączkowski i st. kpr. Tomasz Podstawka. Medal brązowy zdobyła drużyna z Łotwy.

W klasyfikacji indywidualnej zwycięzcą został SgtM Rene Grit z Holandii. Srebrny medal zdobył st. szer. Piotr Kut (OSWRiS), a brązowy – 1 Sgt. Andrejs Maslobojevs z Łotwy.

Tekst i zdjęcia: kpt. Artur Gosiewski