Finał Spadochronowego Pucharu Świata (fot. kpt. A. Gosiewski)

Finał Spadochronowego Pucharu Świata

Zakończył się tegoroczny cykl zawodów Spadochronowego Pucharu Świata w Celności Lądowania.

Finał rozgrywany w dniach 18-20.09.2015 r. miał miejsce, jak zwykle, w szwajcarskiej miejscowości Locarno. Zawody finałowe są jedynymi, podczas których rozgrywane są nocne skoki na celność lądowania i prowadzona jest klasyfikacja skoków dzienno-nocnych (brane są pod uwagę wyniki skoków dziennych i nocnych). W klasyfikacji tej spadochroniarze wojskowi, w tym dwóch z 6 Brygady Powietrznodesantowej, wywalczyli brązowy medal w klasyfikacji drużynowej. Po podliczeniu sześciu kolejek skoków dziennych i jednej nocnej czyli tylu ile udało się rozegrać w trakcie zawodów, zespół „Poland Military Team” zajął trzecie miejsce, po znajdującym się na pierwszym niemieckim „Sportfördergruppe BW 1” i włoskim „Italia 2” na drugim.

Spadochronowa Reprezentacja Wojska Polskiego startowała w składzie: mł. chor. Maciej Lamentowicz, sierż. Rafał Zgierski, kpr. Tomasz Podstawka, kpr. Tomasz Rapita, st. szer. Rafał Filus. Rafał Zgierski i Tomasz Podstawka są żołnierzami 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa. W klasyfikacji drużynowej skoków dziennych Finału Pucharu Świata, która jest zliczana do klasyfikacji generalnej całorocznej Spadochronowego Pucharu Świata „Poland Military Team” zajął bardzo dobre dziesiąte miejsce, drużyna „Kraków Wawel” – sztandarowy projekt WKS „Wawel” i Gminy Miejskiej Kraków – zajęła siedemnaste miejsce, co jest dobrym miejscem biorąc pod uwagę liczbę trzydziestu dziewięciu startujących zespołów i poziom sportowy imprezy. W finałowych zawodach drużyna startowała w składzie: Bogna Bielecka, kpt. Artur Gosiewski, plut. Grzegorz Zajączkowski, st. kpr. Jakub Majchrzak, st. szer. Kamil Wójciak (męska część zespołu to żołnierze 6 BPD z Krakowa).

Klasyfikację wygrała słoweńska drużyna „Elan Slovenia NT” z wynikiem 41 cm, drugie miejsce zajęła niemiecka „Sportfördergruppe BW 1” z wynikiem 51 cm, trzecie węgierska „Hungary CISM” z wynikiem 59 cm.

Najlepszym z Polaków na tych zawodach okazał się Jakub Majchrzak z „Kraków Wawel”, który z wynikiem 8 cm zajął szesnaste miejsce. Klasyfikację wygrał Stefan Wiesner z Niemiec z wynikiem 1 cm, drugi był Szwajcar Marcel Schuster z wynikiem 4 cm, trzeci Salkic Senad ze Słowenii również z wynikiem 4 cm.

W chwili obecnej przed wojskowymi zawodnikami z Krakowa udział w 6 Igrzyskach CISM i 39 Spadochronowych Mistrzostwach Świata Armii CISM, w Korei w miesiącu październiku.