Przejdź do treści
6.BPD: Koordynacja wspólnego wysiłku (fot. Kamila Krukowska)
Źródło artykułu

6.BPD: Koordynacja wspólnego wysiłku

Kompania zabezpieczenia desantowania 6 Brygady Powietrznodesantowej przez kilka dni gościła dowódcę bliźniaczego pododdziału amerykańskiego, na co dzień stacjonującego w bazie Ramstein.

5th Quartermaster Theater Aerial Delivery Company to samodzielna kompania zabezpieczająca amerykańskie potrzeby desantowe na obszarze Europy. Pododdział wykonuje te same zadania co znajdująca się w strukturze 6 batalionu logistycznego 6BPD kompania zabezpieczenia desantowania. Żołnierze obu pododdziałów odpowiadają za układanie spadochronów osobowych i towarowych, przygotowanie ładunków wchodzących w skład ciężkiej tary desantowej a także wykonują wiele innych zadań związanych z przygotowaniem i prowadzeniem desantowania tak ludzi jak i sprzętu. Amerykanie z 5QM TADC co roku organizują w Niemczech operację pod kryptonimem „Toy”, dzięki której tysiące mikołajkowych zabawek trafia do dzieci z domów dziecka. W tej charytatywnej akcji biorą też udział polscy spadochroniarze z Krakowa.

Celem wizyty dowódcy amerykańskiej kompanii było zapoznanie się z systemem szkolenia, procedurami przygotowania sprzętu spadochronowego do użycia a także warunkami infrastrukturalnymi i możliwościami operacyjnymi polskiej kompanii. Wnioski wypracowane w czasie tej wizyty mają służyć nawiązaniu ścisłej współpracy tych dwóch wysokospecjalistycznych pododdziałów. „Możliwość bycia tutaj aby zaplanować różne wspólne szkolenia i ćwiczenia jest dla nas bezcenna. Po raz pierwszy 5QM TADC będzie miała możliwość trenować za granicą” – podkreśla kapitan James Arthur, dowódca amerykańskiej kompanii. „Każdy ma swoje doświadczenia więc możemy uczyć się od siebie. Wspólne szkolenie może przynieść nowe podejście, to będzie lekcja z której obie strony mogą skorzystać” – dodaje amerykański dowódca.


(fot. Kamila Krukowska)

„Wizyta Amerykanów ma na celu skoordynowanie wysiłku szkoleniowego dwóch pododdziałów wykonujących te same zadania. Chcemy także zwiększyć efektywność wykorzystania posiadanych sił i środków, tak naszych jak i amerykańskich” – podkreślą kapitan Tomasz Markiewicz, oficer Pionu Spadochronowo – Lotniczego 6 Brygady Powietrznodesantowej.

 
(fot. Kamila Krukowska)

Jest to szczególnie ważne podczas przygotowania i prowadzenia spadochronowych zrzutów towarowych. Obie armie wykorzystują ten sam system ciężkiej tary desantowej oparty na takich samych zasobnikach i platformach. Dzięki temu bez problemów specjaliści obu armii mogą przygotowywać ładunki wspólnie lub na korzyść drugiej strony. Pierwsza taka operacja jest już zaplanowana. W czasie czerwcowego ćwiczenia „Swift Response – 2016” amerykański pododdział sił lądowych przyjmie zrzut zaopatrzenia przygotowany przez polskich specjalistów, zrzucony z dwóch samolotów transportowych.

kpt. Marcin Gil

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony