Przejdź do treści
2 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego
Źródło artykułu

ZLOT-11 Krzesiny rozpoczęty

Wtorek, 4 października 2011 r. Tego dnia rozpoczął się Kurs szkoleniowo - metodyczny kierowniczej kadry lotnictwa Sił Zbrojnych RP „ZLOT-2011".

Szkolenie to odbywa się w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego oraz w Ośrodku Szkolenia Sił Powietrznych w Kiekrzu.

Tematem przewodnim kursu jest „Metodyka i rytmika szkolenia lotniczego w aspekcie zapewniania bezpieczeństwa lotów i optymalnego poziomu przygotowania instruktorów i dowódców kluczy do realizacji zadań lotniczych".

Najważniejsze cele szkoleniowe kursu:

  • rola dowódców poszczególnych szczebli dowodzenia w procesie realizacji zadań;

  • ocena poziomu umiejętności pilotażowych i bojowych kierowniczej kadry lotnictwa Sił Zbrojnych RP;

  • sprawdzenie poziomu wiedzy specjalistycznej kierowniczej kadry lotnictwa Sił Zbrojnych RP;

  • zapoznanie kierowniczej kadry z możliwościami i zagrożeniami realizacji zadań lotniczych, w kontekście ograniczeń w zakresie remontów i modernizacji techniki lotniczej;

  • wymiana doświadczeń zdobytych przez personel latający Sił Zbrojnych RP w kontekście realizacji zadań operacyjnych w kraju i poza granicami.

Każdego roku w takim szkoleniu uczestniczy kadra dowódcza wszystkich jednostek lotniczych Lotnictwa Sił Zbrojnych RP. Trzydniowe spotkanie obejmować będzie szereg wykładów zwieńczonych egzaminami z wiedzy teoretycznej a także praktyczny egzamin w powietrzu przewidziany dla kadry dowódczej jednostek lotniczych.

Na inauguracji zlotu obecny był Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej, Dowódca Sił Powietrznych gen. broni pil. Lech Majewski oraz inni wysocy przedstawiciele Sił Zbrojnych RP.

Inicjacją kursu był przylot uczestników tego szkolenia na lotnisko w poznańskich Krzesinach. Na pierwszy dzień szkolenia zaplanowano sesję egzaminacyjną z wiedzy teoretycznej oraz egzaminy praktyczne w powietrzu. Na tę okoliczność Dowódca Sił Powietrznych gen. broni pil. Lech Majewski powołał specjalna komisję egzaminacyjną składającą się z oficerów Dowództwa Sił Powietrznych. Przewodniczy jej gen. bryg. pil. Stefan Rutkowski.

Zadania w powietrzu przewidziane w ramach pierwszego dnia kursu obejmowały między innymi:

  • przelot po trasie oraz przechwycenie celu powietrznego „TACTICAL INTERCEPTION" na samolotach bojowych MiG-29

  • wymiatanie „SWEEP" na trasie przelotu ugrupowania COMAO na samolotach bojowych F-16C

  • lot po trasie w ugrupowaniu COMAO, wykonanie zadania ogniowego na samolotach bojowych F-16C

  • osłona „ESCORT" ugrupowania COMAO oraz na samolotach bojowych F-16C

  • przelot po trasie w ugrupowaniu COMAO, wyjście na cel w nakazanym czasie, wykonanie zadania ogniowego na samolotach bojowych Su-22M4

  • przelot po trasie z wyjściem na cel w nakazanym czasie, wykonanie zadania ogniowego na śmigłowcach bojowych Mi-24 oraz W-3W

  • przelot po trasie z wyjściem na cel w nakazanym czasie, rozpoznanie strefy rozśrodkowania samolotów na lotniskach na samolotach: TS-11 i PZL-130, M-28B/PT i An-28B1R oraz na śmigłowcach: W-3, SW-4, Mi-17AE, Mi-2, Mi-8, Mi-17

  • przelot po trasie z zadaniem przetransportowania personelu technicznego na samolocie transportowym C-130 Hercules.


Na drugi i trzeci dzień zlotu przewidziano blok wykładów z zakresu wiedzy lotniczej, obejmujących m. in.: problematykę bezpieczeństwa lotów, medycynę lotniczą, szkolenie taktyczne oraz pespektywy rozwoju lotnictwa Sił Zbrojnych RP.

Przebieg tego szkolenia nadzorował będzie minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak, Szef Sztabu Generalnego WP generał Mieczysław Cieniuch, Dowódca Sił Powietrznych gen. broni pil. Lech Majewski oraz inni wysocy przedstawiciele Sił Zbrojnych RP. Do udziału w tym szkoleniu zaproszono również przedstawicieli cywilnych lotniczych instytucji: prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego i prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

ZLOT-2011 jest również okazją do wymiany doświadczeń w zakresie szkolenia lotniczego personelu latającego pomiędzy kadrą dowódczą wszystkich jednostek lotniczych Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Lądowych.


Wydział Prasowy DSP
 

Obejrzyj zdjęcia

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony